Home / How To / Syncfusion Auto Complete 2

Syncfusion Auto Complete 2

Merhaba arkadaşlar bu yazımda yine AutoComplete ile devam edeceğiz. Bu defa AutoComplete nesnemize veri tanımlamayı göreceğiz. Aslında ilk yazımda basitçe string veriler eklemiştik . Bu Yazımızda bunu biraz daha geliştireceğiz. Öncelikle Business Object’imizi oluşturalım. Bunun için öncelikle bir class açıp Modelimizi belirleyelim.

Ben kolaylık olması açısından sağ tarafta bir klasör yapısı kurmaya çalıştım. Çokta elzem değil yapmak zorunda değilsiniz. Ve Daha sonra Customer adında bir Model tanımladım. Modelimiz bir müşteri nin ismini tutacak. Şimdi ise ViewModel’imizi oluşturalım.
İlk yazımızdakinden biraz daha farklı olarak ViewModel oluşturduk ve bunu AutoComplete nesnemize aktarıp ve görüntüleyeceğiz. Şimdi kod tarafına geçelim ve gerçeli atamamızı yapalım.
Arkadaşlar atamamızı resimdeki gibi yapabiliriz ve sonuç sağdaki gibi olacaktır. Burada ekstradan yazdığımız kodlar var ve bunları açıklayalım.

Öncelikle BindingContext kısaca View (XAML Sayfamız) ile Model Arasında OneWay ve TwoWay veri bağlama işlemi için kullanılır. Daha detaylı bilgi ve inceleme için buradaki linki inceleyebilirsiniz. http://devnot.com/2015/mvvme-hizli-bir-giris/ .

DataSource ise bind edilen kaynağın seçimi için kullanılır.
DisplayMember ise Modelimizde Id ve CustomerName olduğu için hangi alandan arama sağlayacağımızı ve ekranda hangi alanın görüneceğini seçmemize yardımcı olan bir property dir.

Bu yazımızda buraya kadar arkadaşlar. Bir sonraki yazımızda AutoComplete nesnemizi biraz daha ilerleteceğiz.

Proje İndirme Linki

User Rating: Be the first one !

About admin

Check Also

Syncfusion Auto Complete 5

Bu videomda autocomplete in geri kalan özelliklerini inceledik. Filtering , Header , Footer , LoadMore …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir