Home / How To / Syncfusion Accordion Kullanımı

Syncfusion Accordion Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Syncfusion ailesinin Accordion componentini anlatacağım.

Öncelikle nuget package manager ı açarak Syncfusion.Xamarin.Expander yazarak projemize ekleyelim.

Yükleme işleminden sonra artık toolbox tan syncfusion toolbox tan veyahut manuel olarak Sfaccordion u ekleyelim.Resimdeki şekilde accordion menumuzu ekledik.

Not : Android için referans dosyasını eklemek yeterli fakat ios için AppDelegate.cs dosyasında FinishedLaunch eventine aşağıdaki gibi Init kodu eklememiz gerekiyor.

Şimdi ise içerik ekleyelim.

Yukarıdaki resimde örnek birtane item ekledik. Öncelikle mantık şöyle. Items property si bu nesne içerisine eklenen nesneleri kapsar. Ve her nesnenin Header ve content propertyleri vardır.

Content içerisine stacklayout ekleyerek özelleştirilmiş bir içerik ekleyebilirsiniz. Şimdi hep birlikte sonuca bakalım. Örnek olması açısından ben 2 adet item ekleyeceğim.


Burada açılır kapanır bir menü oluşturmuş olduk. Aynı anda sadece birtanesi açık şekilde durabilir.

Eğer birden fazlasını açık konuma getirebilmeyi istersek bu defa ExpandMode property si ile bunu yapabiliriz. Aşağıdaki resimdede bu örneği görebiliriz.

Bir diğer 2 özelliği ise. Item lar arası boşluğu ve Header yazısının pozisyonunu ayarlamak. Bunun için yapmamız gereken HeaderIconPosition ve ItemSpacing propertylerini eklemek olacaktır. Ayrıca IconColor property si ile de açıp kapatma butonunun rengini değiştirebiliriz.

Eğer dilerseniz açılış ve kapanış için animasyonda eklemek isterseniz. AnimationEasing propertysini kullanabiliriz , animasyon hızı için AnimationDuration properysini kullanabiliriz.

Bir başka yazımda görüşmek dileği ile arkadaşlar 🙂

About admin

Check Also

Syncfusion Auto Complete 5

Bu videomda autocomplete in geri kalan özelliklerini inceledik. Filtering , Header , Footer , LoadMore …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir